Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Rozhovor s Klárou Vojtíkovou

21.06.2021 | Pamela Therese Effangová

Máme tu nový týden a jak je již zvykem, přinášíme rozhovor s hradeckou lvicí, tentokrát s naší další Klárou. Kdo ji neznáte, to budete koukat, s kým máte tu čest J

 

1) Máš řidičák na motorku, řídila jsi traktor, jsi hrdá majitelka aku vrtačky máš ještě jiné superschopnosti, nad kterými se tají dech?

 

Je to tak, řidičák na motorku jsem si udělala minulý rok a taky jsem si svoji „lásku“ pořídila. Je to super a zatím mě asi nejvíc baví vnímat ten posun, kdy jsem si každou jízdou jistější, víc si s ovládáním motorky vyhraju a prostě si to užívám J

Pocházím z vesnice a vždycky mě víc bavilo trávit čas venku, s technickými věcmi než za plotnou J Od mala řídím traktor, kdykoliv bylo potřeba pomoct na poli, byla jsem k ruce. Tohle mi vůbec nevadilo. Pak jsem s taťkou taky jezdila na pionýrovi, to je taková stará motorka. Zjistila jsem, že moc lidí, nebo možná spíš holek neví, co je pionýr, neboli pincek J Takže řízení mi nikdy nebylo cizí.

Aku vrtačku jsem dostala na Vánoce minulý rok a abych pravdu řekla, z žádného dárku jsem poslední roky neměla takovou radost.

Co se týká dalších „superschopností“? Není mnoho nářadí, s kterým jsem nepracovala. Běžně pracuju s bruskou, flexou, pilou a další, baví mě dřevo. Do budoucna, možná již brzy, si začnu realizovat svůj sen, který bych chtěla souběžně s basketbalem dělat.

 

2)Pocházíš z malé vesničky kousek od Zlína, jak snášíš pobyt v hradeckém paneláku?

Abych pravdu řekla, občas je to pro mě náročné. Byt, kde teď žiju je 1kk, takže vlastně funguju v jednom prostoru pořád. Chybí mi klid vesnice, les, někdy známí. Ale jsem vděčná za to, co mám, a tohle bývání je jen dočasné. Do budoucna snad budu žít podle svých představ. Čas v HK a ve městě se pak snažím kompenzovat aspoň pravidelnými výlety do přírody. 

 

3) Málokdo ví, že instagram lvic je hlavně Tvoje práce, není jeho obhospodařování na úkor Tvého instagramového profilu?

Je to naše společná práce s Pamčou. Já se snažím přidávat příspěvky, připravuju si fotky, videa, celkově grafiku a Pamča píše popisky. Před sezónou bylo navhrnuto, že by se toho někdo mohl chopit a já jsem kolikrát "holka pro všechno" J Nejsem profesionál a taky to podle toho vypadá. V dnešní době už je to snad úkol pro grafika. Ale snažíme se, snad se Vám aspoň tento přínos informací líbí a další sezonu instagram doufám posuneme o chlup dál a vychytáme další mouchy. 

A zda je to na úkor mého profilu? Paradoxně jsem na svém profilu nikdy nebyla nějak aktivní. A když už ano, vymstilo se mi to J Takže na svoje soukromí už si dávám pozor a nemám potřebu mnoho věcí sdílet. 

 

4) Přišla jsi na chuť otužování, musí mít člověk silnou vůli, aby ho mohl praktikovat nebo co jsou ty hlavní ,,must have “?

Must have? Za mě chtít, vědět proč to dělám a co mi to přináší. Já jsem se k tomu dostala dva roky zpátky v zimě, to jsem začínala studené sprchy. Pak jsem začla chodit na jaro koupat se ven, do přírodních vod. První v rámci regenerace a potom jako celkový benefit pro lidské tělo. Obecně se teď víc zajímám, řekla bych, "o umění být zdráv" a tak nějak o své tělo komplexně. 

Otužovat ven, se chodím pravidelně aspoň jednou týdně, pokud je víc zápasů, tak vždy po zápase. A oblíbila jsem si to, je to super pocit. Samozřejmě, něco jsem si o tom načetla a naposlouchala! Než začnete J Potom je to taky o vůli a mentální připravenosti. Předcházejí tomu nějaké přípravy, není to jen skočit do vody. To si pak mnohem víc ten pocit užijete, když se na lázeň připravíte mentálně. 

 

5) Co se Ti při rozskoku honí hlavou?

To nemůžu prozradit, pak bych žádný nevyhrála J.

 

6) Pomáháš mladým lvicím s posilováním. Proč je podle Tebe posilování nezbytně nutné k vykonávání profese basketbalistky? 

Každý jsme jiný, někomu možná posilování nevyhovuje, ale za mě je to pro profi sport nutné. Já potřebuju cvičit aspoň dvakrát týdně. Když jsou zápasy nebo náročnější program, tak mám lehčí posilovací trénink, ale skoro nikdy ho z programu nevyřadím. Cítím se líp, silněji. Už přes dva roky pracuju s Enrikem Smákem a musím říct, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí! Má to hlavu a patu, cítím i vidím progres. S Enžím jsme byli spolužáci na bakalářském studiu a věděla jsem, že jestli se někomu svěřím v kondiční přípravě, bude to právě on. Vím, že se neustále vzdělává a posouvá, navíc se v posledních letech zaměřuje na basket, což je taky plus. Mám prostě tréninky na míru v rámci basketu, mého zdravotního stavu nebo například vytíženosti programu. 

Je to především prevence proti zranění, to je hlavní důvod, proč občas sebou vezmu mladé holky. Aby měly správné návyky v pohybu. A potom taky trochu síly, ta se neztratí J Já jsem si ke všemu přišla postupem času s různými lidmi. Až jsem se dostala právě k Enžímu. Chtěla jsem jim usnadnit jejich cestu a předat nějaké své zkušenosti. Snad jsou za to vděčné, nebo aspoň v budoucnu budou J.

 

7) Zeptej se na něco jiné lvice J

Otázka na Símu: Simi, co je tvojí největší vášní? 

 

Od Káji: Chtěla jsi už jako malá hrát basket a vydělávat si s ním nebo být v repre, byl to tvůj sen? Kdy jsi začala hrát basket, jak ses k němu dostala?

Řekla bych, že tady je můj příběh zajímavý J Ke sportu jsem měla vždycky blízko, chtěla jsem se něčemu věnovat, ale na vesnici nebyly takové možnosti. Vím, jak kámoši začali s hokejem a já chtěla taky, ale to neprošlo. Ani fotbal neprošel J Navštěvovala jsem kroužky, co jsme měli dostupné na základce. Vím, že to byl florbal, pak jsem měla taky rybářský lístek J, nakonec jsem pár roků dělala biatlon, ten je u nás v Halenkovicích docela populární, mají nějaké úspěchy. Když k nám na školu přišel nový tělocvikář a taky náš třídní, udělal nám kroužek "sportovní hry", kdy se nejčastěji hrál právě basket. No a vzhledem k mé výšce jsme se dohodli, i s mými rodiči, že to teda zkusím. Byla to 8. třída a já měla 13 let J Začala jsem ve Zlíně, kde jsem po třech trénincích jela na zápas. Pamatuju si dodnes, jak jsem v létě nechtěla na soustředění, protože mě holky neměly rády kvůli tomu, že jsem neuměla hrát basket J Ony hrály třeba 6 let, já asi 2 měsíce J No a tak jsem v období gymplu hrála ve Zlíně a Kroměříži. S Kroměříží jsme jeden rok hrály extraligu juniorek, ve Zlíně nejvýš 2. ligu žen. Takže ještě po gymnáziu, v 19 letech jsem řešila, jestli jít vůbec někam zkusit 1. ligu, jestli si zahraju. Takže ještě tady mě nenapadlo, že bych se někdy dostala do repre nebo si basketbalem mohly vydělávat!

Dále jsem se dostala přes Olomouc, 1. ligu žen, do Brněnského týmu SŠMH. Což byl B - tým Žabin. Odtud do první reprezentace U20 s paní Ptáčkovou. Následující rok jsem si dokonce zahrála Euroligu s žabinským týmem. Když to tak píšu, během 2 sezon jsem šla z 2. ligy do Euroligy. Jsem snad největší skokan v basketbalové historii ČR? J A dále už mě většina asi znáte. Tři roky jsem strávila v Ostravě a nyní tři sezóny v Hradci. Mezitím jsem ještě absolvovala jednu univerziádu a Mistrovství Evropy žen 2017. Za každou svoji zkušenost jsem nesmírně vděčná a jsem ráda, že jsem na to soustředění ve 14-ti letech nakonec odjela! J

 

8) S kým z týmu si nejvíc rozumíš?

Nejvíc si rozumím asi s Rózkou. Už když jsem přišla do HK, jsme stejný post, byly jsme ve dvojici na tréninku, docela jsme si sedly. Zjistily jsme, že máme podobné názory, že máme témata, co spolu sdílíme. Takže za mě Rózka. Ale jak píšu níž. Nemám problém s nikým z týmu. Ráda si popovídám s kýmkoliv, komukoliv pomůžu. Pro mě je fakt důležitý kolektiv!

 

9) Jak hodnotíš letošní sezónu?

Za mě byla tahle sezona hodně náročná. Poprvé cítím, že už si potřebuju oddychnout. Asi ta neustálá nejistota. Až někdy do konce ledna, úpravy soutěží, překládání zápasů, program asi na 2 dny dopředu. Takže i psychicky náročná. Ale rozhodně úspěšná! Když se podívám na náš tým, vidím jeden kolektiv, co spolu drží. Nemáme nikdo s nikým nejmenší problém. Tak to vnímám já. Můžeme se na sebe obrátit, spolehnout se. Nikdo nedělá na tréninku dusno, nikdo nezkazí srandu. Za mě je tohle alfa a omega úspěšného týmu. A jsem fakt vděčná za to, že můžu v takovém týmu pracovat. 

 

10) Otázky od fanoušků

10a) Jaké je to hrát v téhle korona krizi? Je to jiné než předtím?

Je to určitě jiné. Ze začátku jsme byli rádi, že můžeme aspoň hrát, ačkoliv bez fanoušků. Ale čím déle tahle situace je, tím více fanoušci chybí, chybí sociální kontakt. Celá sezóna je dost zvláštní. Snad bude vše brzy zase normální!

 

10b) Čím chce být po kariéře Klára Vojtíková?

To nevím, čím chci být po kariéře. Uvidíme, kam mě život zavede. Každopádně jak píšu výš, momentálně směřuju k takové lehčí truhlařině. 

 

10c) Nutí vás paní trenérka dělat tresty za sprostá slova?

Nejsem si jistá, zda to někomu ulítne častěji než mě J A nevzpomínám si, že bych nějaký dělala. Snad to teď nepřijde J

Očima trenérky:

Vojta má z našeho týmu ty nejlepší parametry na hru pod košem. Umí být důraznou hráčkou a velmi platnou na doskoku. Je také slušným střelcem ze střední a dlouhé vzdálenosti.

Velké její plus vidím v kolektivu holek. Z ní naprosto čiší její obětavá a upřímná povaha, chtěla bych skoro napsat „moravská“, ale to tady v Čechách neradi slyší.

A její mínus jsou nevyrovnané výkony a přesto, že umí velmi dobře hrát i v bezprostřední blízkosti koše, tak to ještě neumí v zápase prodat.

 
Utkání
Ženy | Pátek 16.04.2021, 17:00
3. kolo
USK Praha - Hradecké lvice
 
Ženy | Pátek 24.09.2021, 19:30
Levhartice Chomutov - Sokol Hradec Králové
 
Aktuální články
Těžko na cvičišti…

V rámci chystání se na novou sezónu nesmí chybět přípravná utkání. V tomto ohledu měly lvice v první polovině září...

 
Časy se mění ... a lvice s nimi

Hráčky přicházejí i odcházejí, s tím se musí počítat. Avšak u Hradce, který má jeden z nejstabilnějších kádrů v...

 
Uplynulému víkendu kralovaly lvice

Hned o prvním zářijovém víkendu se roztočil kolotoč přípravných zápasů pro všechny kategorie hradeckých lvic. Na Ostrava Cup se...

 
Lvice U15 zlaté v Kyjově
 
Pojď hrát basketbal!
 
Letní příprava starších minižaček a mladších žákyň
 
Mistrovství světa U19
 
Rozhovor s Miroslavem Volejníkem
 
Lvice reprezentační
 
Rozhovor s Petrem Janošičem
 
 
Copyright © Hradeckelvice.cz RSS